O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi rahbariyati bilan uchrashuv.
Jahon bankining “O‘zbekiston milliy innovatsion tizimini modernizatsiya qilish” (MUNIS) loyihasini amalga oshirish bo‘yicha ekspertlar guruhi O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi rahbariyati bilan uchrashdi.
Mutaxassislar MUNIS loyihasining o‘tgan yil oxirida ishga tushirilgan ikkita asosiy dasturi: Tadqiqotlarni tijoratlashtirish dasturi (RCP) va tadqiqot va ishlanmalarga biznes investitsiyalarini (BIRD) amalga oshirishning borishi haqida ma’lumot berdi. Har ikkala dastur ham ilmiy va biznes hamjamiyatlarini mamlakatda innovatsion tadbirkorlikni rag‘batlantirish bo‘yicha sa’y-harakatlarga faol jalb etishga qaratilgan.
O'z navbatida, Savdo-sanoat palatasi innovatsion loyihalarni amalga oshirish va faol innovatsion faoliyatni amalga oshirishdan manfaatdor korxonalar o'rtasida RCP va BIRD dasturlarini targ'ib qilish bo'yicha tadbirlarni tashkil etish va o'tkazishda har tomonlama yordam ko'rsatadi.

Команда экспертов Всемирного Банка по реализации проекта «Модернизация национальной инновационной системы Узбекистана» (MUNIS) встретилась с руководством Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан.
Экспертами была представлена информация о ходе реализации двух ключевых программ проекта MUNIS: Research Commercialization Program» (RCP) и Business Investments in Research & Development (BIRD), которые были запущены в конце прошлого года. Обе программы направлены на активное вовлечение научного и делового сообщества в работу по стимулированию инновационного предпринимательства в стране.
В свою очередь, ТПП оказывает всестороннюю поддержку в организации и проведении мероприятий по продвижению программ RCP и BIRD среди предприятий заинтересованных в реализации инновационных проектов и ведущих активную инновационную деятельность.