Shu yilning 13 marti Jahon bankining “O‘zbekiston milliy innovatsion tizimini modernizatsiya qilish” (MUNIS) loyihasini amalga oshirish bo‘yicha ekspertlar guruhi O‘zbekiston Iqtisodiyot Assambleyasi (OEI) vakili Muxtor Umarov va AEU moliyaviy direktori Nasiba bilan uchrashdi. Talipova innovatsiyalar va ilmiy tadqiqotlarni tijoratlashtirish sohasini rivojlantirish, shuningdek, xususiy korxonalarning loyihaning grant dasturlarida ishtirok etishi bo‘yicha hamkorlikni muhokama qiladi.
Xususan, ekspertlar MUNIS loyihasining ikkita asosiy dasturi: “Tadqiqotlarni tijoratlashtirish dasturi” (RCP) va “Tadqiqot va ishlanmalarga biznes investitsiyalari” (BIRD) bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha ma’lumotlarni taqdim etdilar. Ushbu dasturlar ilmiy va ishbilarmon doiralarni mamlakatda innovatsion tadbirkorlikni rag‘batlantirish bo‘yicha sa’y-harakatlarga faol jalb etishga qaratilgan.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar fan yutuqlarini tijoratlashtirish va iqtisodiyot tarmoqlariga innovatsiyalarni joriy etishni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan barcha tashabbuslarni amalga oshirishni o‘zaro qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, arizalar topshirish va grantlarni amalga oshirishda yordam ko‘rsatishga kelishib oldilar.

March 13 this year a team of World Bank experts on the implementation of the project “Modernization of the National Innovation System of Uzbekistan” (MUNIS) met with the representative of the Assembly of the Economy of Uzbekistan (AEU) Mukhtor Umarov and the financial director of the AEU Nasiba Talipova to discuss cooperation in developing the sphere of innovation and commercialization of scientific research, as well as participation of private enterprises in the project’s grant programs.
In particular, the experts presented information on the progress of the implementation of two key programs of the MUNIS project: “Research Commercialization Program” (RCP) and “Business Investments in Research & Development” (BIRD). These programs are aimed at actively involving the scientific and business community in efforts to stimulate innovative entrepreneurship in the country.
Following the meeting, the parties agreed on mutual support for the implementation of all initiatives aimed at commercializing scientific achievements and supporting the introduction of innovations in economic sectors, as well as providing assistance in submitting applications and implementing grants.