On April 11 of this year, a business forum will be held on the topic of “Commercialization of scientific research results and business investment in scientific developments” within the framework of the World Bank’s “Modernization of the National Innovation System of Uzbekistan” (MUNIS) project implemented by the Innovation Development Agency.
The business forum will showcase the initial results and created products of high-tech projects financed jointly by the MUNIS project and the private sector to potential buyers and investors. The projects cover areas ranging from information technology to medicine and agriculture.
At the same time, a plenary session will be organized with the participation of leading foreign and local experts to exchange views on the current state and prospects for attracting public and private sector investments in scientific developments.
At the end of the event, a pitching session will be held for investors of the 10 most advanced projects implemented by the MUNIS project. Registration for participation in the business forum is ongoing.